فرش دستباف
فرش دستباف

تفاوت های زیادی بین فرش ابریشمی و دستباف وجود دارد که به راحتی هم قابل تشخیص نیستند ولی هر دو ار مبلمانی هستند که سالها برای شما کار میکنند و تنها نیاز به شست و شو دارند ولی اگر کهنه شوند و در یک گوشه بیافتند دیگر به همین راحتی به جمع خانواده بر نمی گرند و فقط جای اضافه را اشغال می کنند پس فقط کافیست با ما تماس بگیرید .

تعداد گره

فرشهای سنتی ایرانی به صورت دستباف بافته می شوند ، بنابراین یکی از مهمترین ویژگی هایی که باید در نظر داشته باشید تعداد گره است. یک فرش با کیفیت حداقل 120 گره در اینچ مربع خواهد داشت . برای اینکه حداقل ظاهر یک فرش ماشینی را در مقابل فروشنده ترسیم کنید ، آن را بپیچید و به زیر گره ها نگاه کنید. انتظار نمی رود که آنها را بشمارید ، اما قسمت پشتی فرش حرفهای زیادی برای گفتن دارد. یک فرش دستبافت دارای پشتی نرم با چند گره بزرگتر خواهد بود .

مواد

فرشهای دستباف ایرانی به طور معمول از پشم ، ابریشم یا مخلوط پشم ابریشم ساخته می شوند. فرش های 100٪ خالص ابریشمی کاملاً خوب هستند و دارای درخشندگی کامل هستند . از طرف دیگر پشم رایج ترین ماده است . کیفیت به نژاد گوسفند ، آب و هوا ، مرتع و زمان برش بستگی دارد . این دو ماده با کیفیت و مقاوم در برابر شعله را با الیاف مصنوعی فرشهای ماشینی اشتباه نگیرید که به راحتی شعله ور می شوند .

رنگ

فرشهای سنتی ایرانی از رنگهای طبیعی تهیه شده است ، بنابراین می خواهید به دنبال رنگهایی باشید که به نظر می رسد از طبیعت حاصل می شود : حشرات کوهی کوچک برای قرمزها ، گیاه نیلی برای آبی ، و پوست انار برای سایه های زرد. رنگهای مصنوعی تمایل دارند به طور مساوی به فیبر نفوذ کنند ، در حالی که رنگهای طبیعی سطح را می پوشانند . برای جدا کردن چند نخ فرش را خم کنید ، و اگر متوجه ناهمواری ظریف شدین ، بدانید که با رنگهای طبیعی سر و کار دارید .

بودجه تعیین کنید

قیمت فرش دستباف ایرانی تقریباً به همان اندازه متفاوت است که آرایش الگوهای گل و مرغ یا هندسی متفاوت هستند ، بنابراین قبل از هر چیز مهمترین بودجه را برای خود در نظر بگیرید . فرشهای ابریشمی در انتهای طیف گران قیمت قرار دارند – با دستیابی به مواد بهتر و تعداد گره های بالاتر قیمت بالاتری را به دست می آورند . از آنجا که پشم راحت تر در دسترس است ، فرشهای پشمی مقرون به صرفه تر خواهند بود . بودجه های محدود حتی می توانند روند جدیدی را پیدا کنند که بسیار رایج شده است: فرش های لحاف مانند با تکه فرش های قدیمی که در کنار هم قرار گرفته اند .

استفاده از آن را تعیین کنید

به جایی فکر کنید که می خواهید فرش خود را قرار دهید و از چه چیزی استفاده خواهید کرد. اگرچه ممکن است این کالای لوکس نهایی باشد ، اما فرش های ابریشمی در برابر پاخوری ( لگد شدن ) مقاومت کمتری دارند و بنابراین بیشتر به اهداف تزئینی مانند آویزان کردن روی دیوار خدمت می کنند. فرشهای پشمی کاربردی تر و فوق العاده بادوام هستند و می توانند بدون نشان دادن علائم کهنگی ، ده ها سال (حتی قرن ها) با حجم بالایی از ترافیک پا روبرو شوند . و برای كسانی كه كودك خردسال دارند برای پنهان كردن هرگونه لکه های ناخوشایند بسیار عالی هستند !

تفاوت بین انواع را بدانید

همه فرشهای ایرانی به طور یکسان ساخته نشده اند ، و عجیب نیست که افراد تازه وارد یک گلیم (یک فرش بافته مسطح) یا گبه (فرشی که معمولاً عشایر می بافند ) را با هم اشتباه بگیرند .

عاشق یک الگو شوید

گلی ؟ هندسی ؟ سنتی ؟  بسته به اینکه در کدام منطقه ایران بافته شده اند ، الگوهای فرش دستباف بسیار متفاوت هستند . هنگامی که از طریق بازارچه ها یا فروشگاه های اینترنتی اقدام به خرید می کنید گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید . مطمئن باشید ، الگویی برای همه وجود دارد .

چانه زدن

سرانجام ، هیچ کس نمی خواهد سوار شود ، بنابراین کمی آزار و اذیت در دستور است. اما وقتی نوبت به فرشهای فارسی می رسد ، آنچه را می پردازید دریافت می کنید. و در حالی که شما نمی خواهید هزینه اضافه کنید ، چیزی خیلی ارزان قیمت در نهایت نشانگر کیفیت آن خواهد بود. به عنوان یک قانون خوب ، به یاد داشته باشید که روی یک اثر هنری سرمایه گذاری می کنید. فرشهای ایرانی با شدت زیاد کار می کنند ، و بافندگان روی شکم آویزان می شوند و بسته به اندازه هزاران گره برای چند ماه تا چند سال ایجاد می کنند. این کنجکاوی است که چنین آثار هنری سپس روی زمین قرار بگیرند تا مردم بتوانند روی آنها قدم بزنند. در پایان ، تا زمانی که فکر می کنید قیمت عادلانه ای پرداخت می کنید ، آن را یک معامله خوب در نظر بگیرید.

مقاومت

عامل مهم دیگر میزان تردد پای جایی است که فرش دستباف در آن جا قرار دارد . شما نمی خواهید که شاهکار پیچیده شما توسط کودکانی که هر روز در یک راهرو پا می گذارد نابود شود . بسیاری از افراد فرش های ابریشمی را بر روی دیوار آویزان می کنند یا آنها را در اتاق های رسمی نگه می دارند که استفاده سنگینی از آن ندارند . نکته منفی دیگر مقاومت ابریشم ، مقاومت نساجی آن است – در حالی که پشم بسیار قوی و با استحکام است (20،000 بار) ولی ابریشم به اندازه آن قوی نیست ، اما هنوز هم برای 8000 بار پاخوری می توان روی آنها حساب کرد . در حالی که فرشهای ابریشمی به اندازه پشم از استحکام کافی برخوردار نیستند . قالی های ابریشمی قدیمی هستند . قالی های ابریشمی قطعات قوی هستند ، اما تمیز کردن فقط باید توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود.

شست و شو

این مسئله مشکل دیگری را برای بسیاری از فرشهای ابریشمی ایجاد می کند ، بسیاری از داستان های ترسناک از رنگ سنگین در فرش های مصنوعی هنگام شستشو وجود دارد . متأسفانه بسیاری از مردم نمی دانند فرش ابریشم خود ، در واقع ابریشم مصنوعی است تا اینکه زمان شست و شوی آن می رسد . شستن فرش ابریشمی دشوار است. در حالی که می توانید فرشهای پشمی را به راحتی خود تمیز کنید ، انجام این کار با فرش ابریشم قطعاً توصیه نمی شود . توصیه می کنیم قبل از خرید فرش ابریشم ، میزان مصرف و نگهداری برنامه ریزی شده را در نظر بگیرید .

Rate this post
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
Call Now Buttonتماس سریع