کامپیوتر

راهنمای خرید کامپیوتر

در اینجا راهنمایی مختصری درباره ی کامپیوتر آورده ایم که امیدوارم برای شما مفید باشد و از آن استفاده کنید .

در زیر مهمترین مؤلفه های رایانه شخصی ذکر شده است و در ادامه توضیحی در مورد عملکرد هر مؤلفه آورده شده است :

 • پردازنده(CPU)
 • حافظه (RAM)
 • اندازه هارد دیسک
 • سایر گزینه های ذخیره سازی
 • گزینه های نمایش (انواع  مانیتور)
 • صفحه کلید ، ماوس ها و سایر وسایل اشاره گر
 • پورت ها
 • کارت شبکه و مودم
 • سیستم عامل
 • نرم افزار
 • دستگاه های جانبی (چاپگر ، اسکنر ، و غیره)
 • دستگاه های پشتیبانی سخت افزاری
CPU

پردازنده قلب کامپیوتر شما است . این تعیین می کند که کامپیوتر شما چقدر سریع و با چه سرعتی اجرا خواهد شد .

چندین پردازنده مختلف در حال حاضر در بازار وجود دارد. پردازنده های Athlon AMD و سری های  Intel Core i  و پردازنده های Celeron و غیره . اکثر ماشینهای فعلی حداقل دارای پردازنده Intel Core i3 هستند ، در حالی که برخی از مدلهای پایین تر از تراشه های Celeron استفاده می کنند .

RAM

حافظه (که گاهی به آن RAM می گویند ، برای Random Access Memory) مقدار فضای دسترسی به داده های تصادفی در دسترس برای رایانه شما است. به عنوان یک فضای تشکیل پرونده موقتی کار می کند ، به شما امکان می دهد چندین برنامه را بدون کاهش سرعت و عملکرد سیستم اجرا کنید. ما حداقل 4 گیگابایت رم را به شدت توصیه می کنیم و پیشنهاد می کنیم اگر قصد دارید از رایانه برای اهداف چندرسانه ای استفاده کنید (برای مثال فیلم یا موسیقی) ، به 6 یا 8 گیگابایت ارتقا دهید.

همچنین به خاطر داشته باشید که سرعت پردازنده را می توان با حافظه اضافی بسیار افزایش داد. این امر به ویژه برای لپ تاپ ها بسیار مهم است ، زیرا پردازنده های نهایی بالاتر می توانند از نظر رومیزی بیشتر از میزهای معادل هزینه داشته باشند ، و بسیاری از لپ تاپ ها دارای تنظیم “حافظه ویدیویی مشترک” هستند (در آنجا که از RAM سیستم برای هدایت نمایش ویدیویی رایانه استفاده می شود). در بسیاری موارد ، خریدن RAM اضافی برای جبران آن ساده تر است.

اتفاقاً ، در ابتدا تفاوت کمی وجود دارد که آیا این حافظه در یک (1) DIMM [ماژول حافظه Double Inline] یا دو (2) DIMM بسته بندی شده است. در هر صورت تنظیمات حافظه قابل استفاده ی مشابه را از یک مگابایت رم معین ارائه می دهند ، اما تعداد DIMM هنگام نوسازی حافظه تفاوت ایجاد می کند. اگر رم شما فقط در 1 DIMM قرار دارد ، می توانید یک حافظه اضافی برای ذخیره آن داشته باشید و می توانید برای افزایش حافظه ، DIMM دیگری را به شکاف باز اضافه کنید. اگر حافظه شما در 2 DIMMs بسته بندی شده است ، ممکن است هنگامی که می خواهید به روزرسانی کنید ، یک یا هر دو را با DIMM های MB بالاتر جایگزین کنید. حافظه DIMM منفرد معمولاً کمی گرانتر است ، اما اگر قصد دارید حافظه رایانه خود را در پایین جاده ارتقا دهید ، انتخاب بهتری است.

HDD

ذخیره سازی برای برنامه های اجرایی  و پرونده های داده که در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرند ، و برای حفظ آن برنامه ها و فایل ها در هنگام خاموش شدن رایانه شما است. هارد دیسک شما (HDD) مکانیزم اصلی ذخیره سازی رایانه شما است.

ما به شدت حداقل اندازه هارد 250 گیگابایت را پیشنهاد می کنیم. در حالی که به نظر می رسد فضای زیادی وجود دارد ، سیستم عامل های مدرن (Mac OS یا ویندوز) اتاق HDD زیادی را به خود اختصاص می دهند و دانشجویان تمایل دارند بدون هیچ مشکلی راهی برای پر کردن هارد دیسک خود پیدا کنند. بهتر است فضای اضافی بیش از آن باقی بماند و سپس برای حذف پرونده ها ، فضای مجازی باقی بمانید تا فضای جدیدی ایجاد شود.

ذخیره سازی قابل جابجایی

درایوهای CD / DVD ، کلیدهای USB ، درایوهای خارجی به شما امکان می دهند تا داده ها را روی دیسک های قابل جابجایی ذخیره کرده و آنها را بین رایانه ها انتقال دهید.

درایوهای CD / DVD در اکثر رایانه های رومیزی و لپ تاپ های بزرگ یافت می شوند. بیشتر نرم افزارهای تجاری از طریق بارگیری الکترونیکی توزیع می شوند و یک درایو نوری را اختیاری می کنند. حداقل مشخصات یک کامپیوتر ضبط کننده CD / DVD استاندارد است که هر دو CD-ROM و DVD را می خواند و می نویسد. درایوهای تخصصی مانند Blu-ray ، دیسک های CD-ROM و DVD معمولی را می خوانند.

توجه داشته باشید که برخی از رایانه های لپ تاپ فوق العاده فشرده دارای درایوهای CD / DVD داخلی نیستند. نمونه هایی از این موارد ، MacBook Air اپل ، دسک تاپ جدید Apple iMac و تقریباً همه رایانه های کلاس نت است. اگر یکی از این رایانه ها را خریداری کردید ، داشتن یک درایو CD / DVD خارجی USB مفید است.

هارد اکسترنال در هر اندازه از نظر ظرفیت ذخیره و اندازه فیزیکی در نظر گرفته شده است. درایوهای خارجی برای ذخیره سازی پرونده های بزرگتر و همچنین تهیه نسخه پشتیبان از پرونده های مهم مفید هستند (همیشه تهیه نسخه پشتیبان از اسناد مهم نیز مفید است). برای امنیت بیشتر ، برخی از درایوهای خارجی دارای ویژگیهای امنیتی مانند شناسایی اثر انگشت با کشیدن انگشت برای سرقت اطلاعات توسط کاربران غیر مجاز سخت تر هستند.

نمایشگر

با توجه به مدت زمانی که برای تماشای صفحه کامپیوتر خود صرف می کنید ، سرمایه گذاری در یک مانیتور خوب بسیار مهم است.

برای دسک تاپ پیشنهاد می کنیم مانیتوری را خریداری کنید که حداقل 19 19 با حداقل وضوح 800 pix 1280 پیکسل باشد. مانیتور 19 اینچی به شما امکان می دهند رایانه خود را با وضوح بالا اجرا کنید (هرچه وضوح تصویر شما بالاتر باشد ، واضح تر و واضح تر عمل می کنید ) .

برای لپ تاپ ها ، توصیه می کنیم کمتر از یک صفحه نمایش 13 اینچی استفاده کنید. اگر از لپ تاپ خود به طور گسترده در یک مکان خاص استفاده می کنید ، می توانید مانیتور خارجی را برای اتصال به لپ تاپ خود خریداری کنید (توجه: برای برخی از رایانه های لپ تاپ ، برای اتصال مانیتور به رایانه به یک آداپتور ویژه نیاز دارید).

صفحه کلید و ماوس

برای اولین کامپیوتر دانشجو ، ما یک صفحه کلید و ماوس استاندارد را توصیه می کنیم. در حالی که برخی افراد صفحه کلیدهای ارگونومیک یا موشهای تخصصی را ترجیح می دهند ، در حالی که یک دانشجو از آنچه که برای آنها مناسب است استفاده می کند ، نسخه های استاندارد کاملاً خوب عمل می کنند.

برای کاربران لپ تاپ ، تقریباً تمام لپ تاپ ها به جای ماوس دارای صفحه های حساس به لمس هستند. لپ تاپ ها همچنین دارای درگاه های USB هستند و به شما امکان می دهند موس خود یا سایر دستگاه های ورودی را وصل کنید .

Rate this post
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
Call Now Buttonتماس سریع