اجاق رومیزی

راهنمای خرید اجاق رومیزی

نصب اجاق رومیزی مزایای متفاوتی را نسبت به یک مدل معمولی ارائه می دهد. برای مبتدیان ، می توانید فر را در کابینت های دیواری بالاتر نصب کنید ، بنابراین نیازی به خم شدن نیست تا یک تابه بزرگ یا یک سینی داغ را بیرون بکشد. همچنین می تواند به طرح آشپزخانه شما انعطاف می بخشد – اگر وسایل را به عنوان بخشی از یک بازسازی بزرگتر اضافه می کنید ، می توانید به جای نصب فر در یک دیوار در مقابل دیواری دیگر ، آن را در جزیره نصب کنید .

عواملی که باید در نظر بگیرند
اندازه

بیشتر اجاق های رومیزی 30 یا 36 اینچ عرض دارند ، بنابراین ما مدل هایی را که در این محدوده اندازه ها هستند آزمایش می کنیم. اما اجاق های رومیزی از 21 تا 48 اینچ نیز پیدا خواهید کرد. بسیاری از آنها دارای شش مشعل هستند ، اما این بدان معنی نیست که شما فضای کافی برای استفاده از همه آنها را یکجا داشته باشید. به طور کلی ، بیشتر پخت و پزهای 30 اینچی دارای چهار یا پنج مشعل هستند و بیشتر پخت و پزهای 36 اینچی دارای پنج یا شش مشعل هستند.

بعضی از اجاق ها سطوح بیشتری نسبت به سایرین دارند اما انعطاف پذیری نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد . آیا اجاق های رومیزی همه نیازهای آشپزی و آشپزی شما را تأمین می کند؟ لوازم جانبی مانند کباب ها ، کوره ها و تابه های وک را می توان به مدل های خاصی اضافه کرد. برخی از مدل ها انواع مختلفی از مشعل ها را ارائه می دهند تا گزینه های گرمای زیاد و گرمای کم داشته باشند.

خروجی گرما : اکثر پخت و پزهای گازی دارای دو یا چند مشعل هستند که خروجی آنها هر BTU در ساعت اندازه گیری می شود یک اجاق با حداقل یک مشعل خروجی بالا توصیه می شود (حدود 15000 یا بیشتر BTU در ساعت). گزینه های متوسط ​​و پایین خروجی سوخت همچنین برای تأمین انواع نیازهای آشپزی در دسترس هستند. خروجی مشعل های برقی به طور معمول در وات اندازه گیری می شود. هرچه این تعداد بیشتر باشد ، غذای شما سریعتر طبخ می شود.

اجاق های رومیزی گازی با کیفیت بالاتر مشعل ویژه ای را برای خروج گرمای سریع برای جوش و طبخ سریع ارائه می دهند. آنها همچنین مشعلهایی را ارائه می دهند که گرمای کم و ملایمی را برای سس ها و مایعات غوطه ور نگه می دارند. در بسیاری از مدل ها مشعل های گازدار بسته شده وجود دارد که نظافت را آسان تر کرده و مانع از رفتن مواد غذایی در زیر مشعل ها می شوند.

اجاق های رومیزی به طور کلی در دو اندازه استاندارد عرضه می شود : عرض 30 اینچ و 36 اینچ. مدل های بزرگتر به عرض های 48 اینچ در دسترس هستند. مدل های کوچکتر نیز در برخی مارک ها در ابعاد بین 12 – 24 اینچ موجود است.

سوخت

برای اجاق های رومیزی ، هم برق و هم گاز قادر به عملکرد مناسب هستند. اما ممکن است گرمای مدل گازی با توجه به ظاهر شعله گاز بیشتر به نظر بیاید ، و هنگامی که دستگیره را از بالا به متوسط ​​روی یک مدل گاز می چرخانید ، ظرف و غذای موجود در آن تقریباً فوراً گرم می شود .

عناصر الکتریکی تمایل دارند که سریعتر گرم شوند و گرمای کمتری را نسبت به مشعل های گازی حفظ کنند. اما مشعل ها برای واکنش نیاز به زمان دارند ، بنابراین تابه ها و قابلمه ها دیرتر گرم می شوند.

اجاق های رومیزی القایی همانند مدل الکتریکی معمولی از قلاب مشابه استفاده می کنند ، اما آنها از میدان الکترومغناطیسی برای گرم کردن مستقیم تابه ها استفاده می کنند و پاسخ و کنترل سریع را ارائه می دهند. در آزمایشات ما ، القای سریعترین حالت برای گرم کردن آب و بهترین حالت در نگه داشتن یک سیمرنگ ثابت است. اما برای کارآیی عناصر القایی به وسایل آشپزی مغناطیسی احتیاج دارید.

انواع اجاق ها ی رومیزی

از میان صافی برقی ، صافی القایی برقی یا گاز را انتخاب کنید. هر کدام مزایای خود را دارند.

صاف

اجاق ها ی رومیزی القایی دارای محبوبیت زیادی است ، بیشتر به دلیل هزینه کمتر. بیشتر آنها دارای عناصر دوگانه یا سه گانه قابل ارتقا هستند که به شما امکان می دهند از یک عنصر بزرگ و پرقدرت به یک عنصر کوچک و کم توان در داخل آن تبدیل شوید.

گرمای باقیمانده زیادی وجود دارد ، بنابراین هنگام کاهش گرما می تواند چند دقیقه طول بکشد تا کاملا خنک شود . صافی ها باعث تمیز کردن راحت تر لکه ها می شوند ، اما به یک پاک کننده مخصوص نیاز دارند و افتادن ظروف و مایعات قندی می توانند باعث شود سطح شیشه ای ترک بخورد  .

القایی

اجاق های القایی برقی از سیم پیچ های مغناطیسی در زیر سطح شیشه سرامیک برای تولید سریع حرارت به طور مستقیم در تابه استفاده می کنند ، و کنترل دقیق را ارائه می دهند. این مدل ها را در رتبه بندی آشپزخانه های برقی ما مشاهده خواهید کرد.

برای عملکرد مناسب این اجاق وسایل آشپزی مغناطیسی برای القاء کار لازم است . اگر یک آهنربا به شدت به کف گلدان بچسبد ، با یک کوره القایی کار می کند. برخی از وسایل آشپزی از جنس استنلس استیل با قابلیت القاء و برخی از آنها نیست.

گاز

اگر آشپزی را با گاز ترجیح می دهید ، ما آن را درک می کنیم . شعله باعث می شود قضاوت در مورد گرما را آسان تر کنید ، احساس راحتی کنید و به سرعت از یک دمای زیاد به دمای پایین تغییر دهید.

زمان پاسخگویی بسیار سریع است ، به خصوص هنگامی که با یک اجاق صاف مقایسه شود. وقتی درجه را از بالا به متوسط ​​بیارید  ، تابه و مواد غذایی موجود در آن تقریباً فوراً تغییر دما  می دهند .

البته اگر می خواهید یک اجاق گاز نصب کنید ، در خانه خود به سرویس گاز طبیعی یا پروپان احتیاج خواهید داشت.

اندازه گیری

فضایی را که در اختیار دارید برای آشپزخانه خود اندازه بگیرید. از ارتفاع ، عرض و عمق منطقه ای که می خواهید مدل جدید در آن جا بگیرد مطلع شوید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.